Autor Wątek: Poradnik dla newbie! Czyli jak przetrwać pierwszy raz grając w RO.  (Przeczytany 21489 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Artenaya

• Reputacja: +3/-0
  • Zeny plox. :x
Witam wszystkich, którzy czytają ten wątek. Jako, że jest sporo ludzi, którzy pierwszy raz mają do czynienia z Ragnarokiem utworzyłam mały poradnik. Nie jest on może najlepszy, ale to pierwszy który robię, więc proszę o wyrozumiałość ^^. Nie wiem ile osób z was uważa taki poradnik za potrzebny, ja po uczeniu kilku osób grania stwierdziłam, że taki poradnik może być pomocny ^^'
Niektórych rzeczy nie zawarłam w tych poradniku jednak można je znaleźć w FAQ
EDIT: moja skórka, której używam w Ragnaroku jest inna niż standardowa jednak zauważyłam to już po zrobieniu wszystkich screenów. Mam nadzieję, że nie będzie wam to przeszkadzało, bo w końcu to tylko drobne różnice w kolorach ^^

No to zaczynamy~!
Kiedy już utworzymy konto i zalogujemy się do gry, czeka nas tworzenie postaci. Naszym oczom ukazuje się takie okienko:
Wciskamy przycisk "make" i naszym oczom ukazuje się okno tworzenia postaci...
i tutaj jest nasza pierwsza styczność z terminem "statsy".
statsy to popularna nazwa punktów odpowiadających za siłę (str), zwinność (agi), zręczność (dex), witalność (vit), inteligencję (int) i szczęście (luk) postaci. Każda cecha na coś wpływa (np. na szybkość ataku albo na unikanie ciosów). To, jaką klasą będziemy grali, musimy ustalić już przy tworzeniu postaci, aby wybrać odpowiednie cechy. Kiedy już wybierzemy statsy, fryzurę (strzałkami po bokach postaci po lewej stronie) oraz kolor fryzury (strzałką nad postacią) oraz wpiszemy imię postaci wciskamy "OK". Teraz czas na przeniesienie się do świata Ragnaroka.

Okienko "Podstawowe Informacje"

Oto magiczne okienko zawierające podstawowe informacje dot. naszej postaci.
Mamy tutaj wypisane imię postaci (w tym wypadku "Artrexis"), jej klasę (Novice), ilość HP (punkty życia) oraz SP (punkty magii).
Jest tutaj również napisane, który postać ma Base level i Job level, oraz ile punktów doświadczenia (podanych w procentach) brakuje do osiagnięcia następnego Base/Job level'a.
Pod tym mamy "Weigh" czyli udźwig podany jako X/Y gdzie X oznacza sumę wagi wszystkich przedmiotów które mamy przy sobie, a Y oznacza maksymalny udźwig postaci (który można zwiększyć rozdając punkty w siłę, ale o cechach jest dopiero dalej ;))

Obok informacji o postaci są jeszcze przyciski uaktywniające inne okienka. każde z nich ma również skrót, za pomocą którego można je otworzyć.

Status - okienko statusów [alt+a]
Item - okienko przedmiotów[alt+e]
Skill - drzewko skilli [alt+s]
Chat - okno tworzenia chatu [alt+c]
Option - okienko opcji, można tam włączyć lub wyłączyc dźwięki, zmienić ich głośność, zmienić skórkę [alt+o]
Equip - okienko ekwipunku[alt+q]
Map - włącza, sprawia, że mapka staje się przezroczysta, bądź też wyłącza mapkę widoczną w prawym górnym rogu ekranu. [alt+m]
Friend - pokazuje okienko z naszymi przyjaciółmi [alt+h]

Na serwerze KDR istnieje "Training Grounds" czyli pole treningowe dla noviców. To właśnie tutaj pojawiamy się zaczynając grę nową postacią.
Tutaj natykamy się na pierwszego NPC (patrz FAQ) z NPC rozmawiamy klikając na niego. Jeżeli pierwsz raz grasz w Ragnarok Online polecam czytanie wszystkiego co piszą npc na training grounds, ponieważ jest to bardzo pomocne. Aby przejść dalej idziemy w prawo, przez most aż dojdziemy do takiego oto budynku.
Do środka wchodzimy klikając na "to-to białe" które nazywane jest warpem ^_-. W budynku rozmawiamy z npc, który daje nam kilka opcji do wyboru:

• Apply rof training.-zgadzamy się na "trening" i zostajemy przeniesieni do miejsca naszego treningu.
  • Direct access to Ragnarok Online-zostajemy przeniesieni do losowego (aczkolwiek nie jestem pewna, czy na pewno do losowego, a nie do Prontery od razu) miasta.
  • Training Grounds Introduction-dowiadujemy się co to jest training ground i "z czym to sie je"
Mój poradnik mówi głównie o pierwszej opcji. O tym jak sobie radzić poza Training Ground napiszę dalej ;)
Tak więc zaznaczamy pierwszą opcję i wciskamy OK, a potem enter. Teraz zostaniemy przeniesieni na trening czyli do takiego oto budynku.
Idziemy przed siebie i napotykamy kolejnego NPC Interfaces Instructor. Rozmawiamy z nim i znów czeka przed nami wybór.
Jako że na Practical Course przyjdzie pora później, wybieramy opcję "Listen about 'Interface'". Właśnie dlatego polecam dokładne czytanie tego co "mówią" do nas NPC w training grounds, ponieważ są tam zawarte informacje dotyczące tego jak grać, statsów, skilli, ekwipunku. Domyślam się, że niektórzy z was zapytają "to po co robiłaś ten temat, skoro to wszystko jest w grze?" odpowiem zawczasu: są ludzie, którzy olewają training grounds ^^ ale może na forum chociaż zajrzą.
Za rozmowę z tym NPC dostajemy punkty doświadczenia (EXP) czyli 1 Base level i 1 Skill level. Sądzę, że przy tej okazji powinnam napisać część dotyczącą awansowania i rozdawania punktów skilli (umiejętności) i statów (cech)

O statsach ciąg dalszy

Dla początkującego gracza, owe cyferki i to co można z nimi zrobić może wydać się niemalże czarną magią.
Pierwsza kolumna są to wypisane wszystkie cechy (siła, zwinność, itd.) Obok wypisane są aktualne wartości tych cech. Obok są strzałki, do których znaczenia dojdę za moment. Obok strzałek mamy kolejne liczby. Oznaczają one ile status pointów potrzeba aby podnieść daną cechę o jeden punkt. Przykładowo, aby podwyższyć siłę o 1 punkt muszę dodać do niej 2 status pointy.
Obok cech mamy jeszcze takie rzeczy jak ATK, MATK, HIT, DEF, MDEF, FLEE i ASPD.
ATK jest to wartość naszego ataku, czyli zadawanych obrażeń. (zwiększa go str i dex)
MATK jest to wartość naszego magicznego ataku, czyli wartość obrażeń zadawanych przez zaklęcia (zwiększa go int)
HIT to celność (zwiększa go dex)
DEF to wytrzymałość na obrażenia fizyczne (zwiększa go vit)
MDEF to wytrzymałość na obrażenia magiczne (zwiększa go int)
FLEE to uniki (nie wiedziałam, jak to inaczej mogłabym ująć ^^" ; dosłownie flee znaczy uciec) (zwiększa go agi)
ASPD to szybkość naszego ataku. (zwiększa go dex i agi)
pod tym wszystkim są również wypisane status pointy, czyli punkty które dostajemy za każdy zdobyty Base level i które możemy rozdać w konkretne cechy.

A teraz nowość-skille!

Oto nasze drzewko skilli. Jako, że jesteśmy (jeszcze) klasą Novice jest ono dosyć skromne. Zawiera właściwie jeden skill posiadający 9 poziomów.
Objaśnienie poszczególnych poziomów skilli Novice'a
Aby dodać skill point w dany skill klikamy przycisk z napisem "Lv UP" obok ikonki skilla
Na dole "drzewa" mamy wypisaną ilość skill pointów do użycia. Ilość skill pointów które dostajemy za naexpienie jednego Job level wynosi 1.

Przy okazji skilli wyjaśnie też czym jest pasek skrótów

Pasek skrótów uaktywniamy wciskając klawisz F12. Jest na nim 9 miejsc do których są przyporządkowane klawisze od F1 do F9. Na pasek skrótów przeciągamy skill z drzewka skilli i teraz możemy używać skilla wciskając klawisz odpowiadający skilowi (przeciągamy skill x na pierwsze od lewej pole na pasku i kiedy wciśniemy klawisz F1 użyjemy skilla x). Mamy do wykorzystania 3 paski skrótów. Zmieniamy je za pomocą klawisza F12

Wracając do głównego wątku... następnym NPC z którym powinniśmy porozmawiać jest Shecil (znajduje się na lewo od Training Instructor'a) , który również daje nam do wyboru przejście od razu do Practical Course bądź wysłuchanie go. Kiedy już z nim porozmawiacie dostaniecie kolejne poziomy. Potem idziemy w prawo i są tam trzy NPC.

Ten, który wygląda jak Kafra, może nas przenieść do świata Ragnaroka, jednak nas ta opcja nie interesuje, bo przecież mamy trening do ukończenia ;)
Nad Kafrą stoi NPC, który opowie nam o przedmiotach, a po rozmowie z nim dostaniemy przedmioty oraz EXP. Następnie wchodzimy do sali po prawo, gdzie są 3 NPCty.

Pierwszy od lewej opowie nam o wszystkich oknach (ekwipunku, drużyny itp.). Następny opowie nam o statusach, a ostatni o pasywnych i atkywnych skillach oraz o emotikonach.
Skille Aktywne to takie, których możemy używać, typu rzucanie zaklęć czy specjalne ataki
Skille Pasywne to takie które na stałę np. dodają nam punkty do jakiegoś atrubutu
Kiedy już porozmawiamy ze wszystkimi NPC w tym pokoju wychodzimy z niego i kierujemy się na prawo, aż do warpa.

W pokoju w którym się znajdziemy są dwa NPC. Nas narazie interesuje NPC po lewej stronie pokoju, który opowie nam o potworach w Rune Midgardzie (świecie Ragnaroka), EXP, o przedmiotach, oraz o podstawach walki z potworami. Po rozmowie z nim idziemy do NPC po przeciwnej stronie, który przeniesie nas w miejsce gdzie będziemy mieli okazję po raz pierwszy upolować moba.

Małe co nieco o ekwipunku i przedmiotach

Oto okienko z przedmiotami. Ma trzy zakładki. Pierwsza (od góry) zawiera przedmioty "do użytku" czyli wszelkiego rodzaju potiony i inne "leczonka" oraz rzeczy zwiększające prędkość itp. Druga zakładka zawiera wszystko to co nasza postać może na siebie założyć, zaś trzecia wszystko to, co wypada z mobków a nie zalicza się do żadnej z powyższych kategorii.

A oto okno z wszystkim co nasza postać ma na sobie, czyli okno ekwipunku ^_^ . W ekwipunku postaci mamy miejsce na:
  • 3 nakrycia głowy (czapka, "coś na oczy", i "coś na usta")
  • Zbroję
  • Tarczę
  • Jakiś mieczyk/kijaszek/sztylet/whatever
  • Buty
  • Garment (nie miałam jak przetłumaczyć, bo dosłownie znaczy garderoba _^_), tzn. płaszcz albo coś w ten deseń
  • miejsce na dwa akcesoria

Aby "wyekwipować" w coś naszą postać klikamy na to dwa razy w oknie z przedmiotami, a żeby zdjąć to klikamy na to dwa razy w oknie ekwipunku

Na tym oto poletku znajdują się najprotsze do ubicia potwory.

Mobki, które doskonale nadają się do bicia przez Novice'ów
(w kolejności od najsłabszych do najsilniejszych)
Poring
HP: 50     
Poziom: 1    
Żywioł: Water 1 (więcej o żywiołach)
Rozmiar: Średni    
Atak: 7 ~ 10    
Prędkość poruszania się: Bardzo, bardzo wolny
Szybkość ataku: Średnia

Fabre
HP: 63
Poziom: 2
Żywioł: Earth 1
Rozmiar: Mały
Atak: 7 ~ 10

Lunatic
HP: 60
Poziom: 3
Żywioł: Normal 3
Atak: 9 ~ 12
Prędkość poruszania się: Szybka
Szybkość ataku: Szybka

Drops
HP: 55
Żywioł: Fire 1
Atak: 10 ~ 13

Picky
HP: 80
Szybkość ataku: Bardzo szybka

Willow
HP: 95
Poziom: 4
Żywioł: Earth 1

Shell Picky
HP: 83
Atak: 8 ~ 11
Szybkość ataku: Bardzo szybka

ChonChon
HP: 67
Żywioł: Wind 1
Atak: 10 ~ 13

Roda Frog
HP: 133
Poziom: 5
Żywioł: Water 1
Atak: 11 ~ 14
Szybkość ataku: Wolna

Jeżeli mobki na mapie wydają nam się za słabe możemy porozmawiać z Training Center Employe

Wybieramy opcję "I wanna fight tough mosters!"
A kiedy znudzi się już nam nawalanie stworków, bądź osiągniemy 10 Job level przedzieramy się przez mostek na drugą stronę mapy, gdzie stoi NPC o imieniu Petugas Pemeriksa.

Po rozmowie z nim zostaniemy przeniesieni do pomieszczenia gdzie odbędzie się ostatnia (uff, nareszcie) część treningu. W pokoju znajdują się dwa NPC.

Nas aktualnie interesuje NPC po lewej stronie pokoju. Z rozmowy z nim dowiemy się o klasach Rune Midgardu. Kiedy już porozmawiamy z nim, możemy podejść do testu osobowości (tzn. zadają ci pytania i w zależności od odpowiedzi wyjdzie ci jakaś klasa xP). Z testem nie trzeba się zgdadzać, jeżli wyjdzie wam np. swordman (tak jak mi :P) a wy nie chcecie nim zostać, wystarczy że wybierzecie opcję "No, My own choice"

Wtedy pojawi się lista klas z zapytaniem, którą z nich chcecie zostać. W zależności od tego, którą klasę wybierzecie, do tego miasta zostaniecie przeniesieni.

Która klasa do którego miasta?
  • Acolyte - Prontera (Prontera jest głównym miastem Rune Midgardu)
  • Swordman - Izlude
  • Mage - Geffen
  • Thief - Morroc
  • Merchant - Alberta
  • Archer - Payon

I takim oto sposobem doszliśmy do końca Training Grounds! Jeżeli nabiliście 10 job lvl na training grounds to teraz wystarczy podejść do questu na wybraną klasę. Aby się dowiedzieć więcej o klasach i questach na nie, poszukajcie na forum w dziale "Profesje" ;) Jeżeli nie nabiliście 10 job lvl polecam poexpować troche na mobkach które opisałam wyżej. Mapki na których dobrze sie expi novicem to:

prt_fild08 (tzw. "mapka pod pronterą" :P) są na niej poringi, lunatici, dropsy i pupa
prt_fild05 j.w. plus jeszcze thief bug egg i thief bug
prt_fild01 poringi, lunatici, fabre, pupa
prt_fild06 poringi, lunatici, thief bugi, pupa
moc_fild01 baby desert wolfy(dla silniejszych noviców), dropsy
gef_fild00 fabre i poringi w dużych ilościach. uważajcie tylko żeby nie bić "zieloych poringów" czyli poporingów, bo dla novica są za silne ;)
gef_fild07 fabre, poringi, pupa oraz chonchony

Wiem, że wielu z wam te nazwy map mogą niewiele mówić. Jak sprawdzić na jakiej mapce jesteśmy? Otóż w okienku do wysyłania wiadomości wpisujemy komendę /where i wyświetla nam się nazwa mapy oraz nasze położenie (współrzędne x i y).

O okienku do pisania wiadomości do świata co nieco... [/color]

Otóż jakoś trzeba sie porozumiewać ze światem zewnętrznym (czyt. z innymi graczami) do tego słuszy takie mądre okienko, które prezetuje poniżej:

Z czym to się je? Mamy tu trzy okienka: jedno czarne i przy okazji przezroczyste, i dwa pola do pisania-jedno małe a drugie sersze oraz jeden przycisk (zaznaczyłam go czerwoną kropą bo nie było go widać)

W tym czarnym okienku, jak pewnie zauważyliście pojawiają się różne informacje takie jak wiadomości od innych graczy, ile expa dostajemy za zabicie stworka (na KDR aby po zabiciu stworka pojawiało się ile exp za nie dostaliśmy trzeba wpisać komendę @showexp), kiedy dostajemy jakieś buffy (takie "dopalacze", które mogą rzucać prieści i akolici).

To małe pole do pisania służy do wpisywania nicku osoby do której chcemy wysłać priva (prywatną wiadomość tzn. tylko ta osoba będzie ją widzieć.)

To duże pole służy do wpisywania wiadomości i komend.

Zaś przycisk pozwala nam wybrać grupę graczy, która będzie widziała nasz komunikat. Pierwsza opcja to "send to all". Wtedy widzą ją wszyscy gracze którzy mają nas w "zasięgu wzroku". Druga to "send to party". Wtedy widzą ją tylko członkowie naszego party. Trzecia opcja to "send to guild", wtedy widzą ją tylko członkowie naszej gildii.

Kilka słów na koniec. Myślę, że niczego nie pominęłam, pisząc ten poradnik, jeżeli jednak tak, prosze kontaktować się ze mą poprzez PW, bądź w grze (najczęściej jestem pod nickiem Nomi).

Serdecznie przepraszam was, za długą przerwę w tworzeniu poradnika. Sądzę, że usprawiedliwienia są zbędne, bo wszystkiemu wina jestem ja i moje lenistwo ;). Mam nadzieję, że ten poradnik przyda się chociaż kilku początkującym.

Tworząc go korzystałam z Forum KDR oraz ze strony www.roempire.com

« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2007, 02:41:17 pm wysłana przez Artenaya »