Autor Wątek: Fanfic - Poradnik  (Przeczytany 1815 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline My way

  • Marionette ;3
  • Wiadomości: 171
  • Reputacja: +8/-51
  • Gildia: Perfect World
  • Nick Dark KDR: Wrong Way
Fanfic - Poradnik
« dnia: Lipiec 08, 2010, 12:29:19 pm »
Witam.


Aspekty artystyczne pracy:

       -Praca każdego użytkownika powinna być estetyczna, ważne jest aby była pozbawiona błędów ortograficznych, zaleca się również używanie polskich znaków (ó, ż, ź, ę itd.) .

       -Praca powinna być stylistycznie i gramatycznie poprawna, zdania nie powinny być zbyt długie i zbyt złożone. Należy unikać powtórzeń tych samych słów.

      -Wybieramy jeden sposób narracji - w 1, 2 lub 3 osobie i trzymamy się go przez całą pracę.

       -Jeśli w pracy chcemy mieć dialogi między postaciami, zadbajmy o to by były napisane porządnie i stanowiły duży element tekstu, lub odpuśćmy je sobie w ogóle. Jeden dialog na cały tekst wygląda dość głupio. Warto też, przy wielu dialogach zadbać o ich formę, by nie powtarzać wciąż tych samych słów, jak np. "powiedział". Jeśli dialogi wydają się nam najsłabszą stroną tekstu lepiej się ich pozbyć.

       -Zadbajmy o to by dobrane wyrazy nie brzmiały głupio, gdyż nawet jeden wyraz dźwiękonaśladowczy lub niewłaściwie dobrany, może zepsuć odbiór tekstu.

       -Warto zadbać o ładną formę graficzną używając w odpowiednich miejscach akapitów i różnych formatowań. 

Tematyka:

       -Ważne jest aby sama nazwa wątku zachęcała do przeczytania. Duży wpływ na opinie użytkowników ma oryginalny pomysł. Tematyka powinna być związana z ragnarokiem, lecz mogą pojawić się też elementy fantastyczne, które sprawią, że użytkownik po przeczytaniu będzie czekał na więcej.

      -W krótkich tekstach nie starajmy się rozwijać fabuły ponad miarę

      -Nawet jeśli mamy naszego ulubionego bohatera, to pamiętajmy że czas mu poświęcony nie powinien skrajnie dominować rozwoju innych postaci. Najlepiej jak czytelnik dowiaduje się o bohaterze więcej wraz z rozwojem fabuły a nie np na samym początku w bloku tekstu.

       -Zbyt wiele nazw własnych, nie znanych czytelnikowi może powodować zniechęcenie.

       -Fabuła nie powinna naruszać norm moralnych powszechnie uważanych za właściwe w sposób obraźliwy.

       -Najlepiej by oscylowała w okół jednego wydarzenia, w ten sposób najłatwiej jest zachować spójność tekstu.

       -Musi być przemyślana - najlepiej rozpisać sobie krótki plan fabuły przed napisaniem tekstu, by samemu się nie pogubić.

       -Przy pisaniu najlepiej bazować na własnych umiejętnościach, przeżyciach i zainteresowaniach. Gdy nas zainteresuje treść własnego opowiadania, są szanse, że innych też.

       -Przy tworzeniu głównego bohatera i innych warto zadbać o realizm ich osobowości - nie przesadzić z umiejętnościami i zdolnościami, dodać kilka wad, idealny bohater jest nudny.

        -Warto dbać o budowanie napięcia i zaskakiwanie czytelnika - praca której zakończenie da się odgadnąć po przeczytaniu jej do połowy, jest dość kiepska.


My Way


*W tworzeniu poradnika pomagał lososthefish
« Ostatnia zmiana: Lipiec 08, 2010, 01:02:05 pm wysłana przez My way »